Lokalna istorija – Jelena Glavaški, Pravednik među narodima PDF Štampa El. pošta
utorak, 13 mart 2012 08:35

U periodu od 12. do 17.032012. godine u holu najstarije osnovne škole u Nišu „Učitelj Tasa“ biće dostupna javnosti izložbena postavka koja govori o podvigu Jelene Glavaški, nekadašnje učiteljice ove škole, članice NOP-a  u II svetskom ratu. Jelena je nosilac povelje „Pravednik medju narodima“ koja joj je posthumno dodeljena 1987. godine i njeno ime se nalazi u muzeju Yad Vashem u Izraelu zato što je spasila život jedne jevrejske devojčice.

Ova izložba je prva u nizu aktivnosti koje će se desiti povodom susreta Hava Baruh (Chava Baruch), stručnjaka Yad Vashem-a i nastavnika iz Srbije koji su pohađali internacionalnu školu o Holokaustu. Susret je planiran za 18. I 19. mart 2012. godine. u Nišu kada će biti održano nekoliko predavanja na temu stradanja Jevreja u II svetskom ratu.

Izložba je otvorena za javnost te Vas pozivamo da nas posetite i pogledate ovu postavku.